تالار گفتگوی انگل شناسی

رونمایی از نانوابزار تشخیص سریع مالاریا

 
عکس فاطمه سیگاری
رونمایی از نانوابزار تشخیص سریع مالاریا
از فاطمه سیگاری در Tuesday، 3 June 2014، 7:00 PM
 

شرکت بریتانیایی کوانتوم‌دی‌ایکس (QuantuMDx) از نمونه‌ی اولیه‌ی دستگاه آزمایش سریع بیماری مالاریا رونمایی کرد. این دستگاه که قادر به آزمایش مقاومت دارویی نیز است، در مدت 15 دقیقه می‌تواند وجود بیماری مالاریا را در بدن فرد تشخیص دهد. این دستگاه قابل حمل است و با هزینه بسیار کم می توان آن را تهیه کرد به طوری که بیمار می‌تواند با چند دلار آن را تهیه کند.
آزمایش مقاومت دارویی به پزشکان این امکان را می‌دهد که در همان ابتدای کار به سرعت به مقاومت دارویی بدن بیمار نسبت به یک داروی خاص پی برده و داروی مناسب دیگری را برای او تجویز کنند. کوانتوم‌دی‌ایکس معتقد است که این دستگاه می‌تواند به 200 میلیون نفر در سراسر جهان که در معرض مالاریا قرار می‌گیرند کمک کند؛ بنابراین، این دستگاه می‌تواند نقش مهمی در حذف بیماری مالاریا داشته باشد.
این دستگاه در قالب پروژه‌ی FP7 اتحادیه‌ی اروپا (NanoMal) و با همکاری دانشگاه لندن طراحی و ساخته شده‌است. با تولید نمونه‌ی اولیه‌ی این دستگاه مسیر آزمایشات بالینی هموار می‌شود. احتمالاً این دستگاه اواخر سال جاری برای آزمایشات بالینی مورد استفاده قرار گیرد.
سازمان بهداشت جهانی از سازمان‌ها و مؤسسات سراسر جهان درخواست کرده است که برای مبارزه با بیماری مالاریا سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهند. کوانتوم‌دی‌ایکس از راهبرد جدیدی برای جمع‌آوری حمایت مالی برای آزمایش بالینی این دستگاه استفاده کرده است.
جاناتان اوهالوران از بنیان‌گذاران کوانتوم‌دی‌ایکس می‌گوید: «بعد از شش سال تحقیق و پژوهش، اکنون نمونه‌ی اولیه‌ی این دستگاه در دست من قرار دارد. این دستگاه یک قطعه‌ی مهم از پازلی است که در رؤیاهای من شکل گرفته است، این رؤیا ساخت ابزاری برای رصد بیماریی است که در آن از دی‌ان‌ای برای شناسایی بیماری مالاریا استفاده می‌شود».
هرچند این دستگاه برای آزمایش بیماری مالاریا ساخته شده‌است اما می‌توان برای شناسایی بیماری‌های دیگر نیز استفاده شود به طوری که امکان شناسایی بیماری‌ها به سرعت فراهم می‌شود؛ همچنین می‌توان پاتوژن‌های جدید و جهش‌های مقاومت‌زا در برابر دارو را نیز با این کیت شناسایی کرد. سرعت این ابزار بسیار بیشتر از دستگاه‌ها و روش‌های رایج است.

منبع : QuantuMDx announce prototype handheld lab for 15 minute malaria diagnosis and drug resistance testing