تالار گفتگوی دندان پزشکی تشخیصی

آفت دهان

عکس سیدمصطفی محمودی
آفت دهان
از سیدمصطفی محمودی در Friday، 14 March 2014، 11:09 PM

در اینکه آفت دهان یک بیماری نسبتا شایع است شکی نیست اما خیلی از بیماران هر ضایعه ای را که در دهان داشته باشند می گویند که در دهانشان آفت زده است درحالیکه ممکن است ضایعات هرپس باشد یا یک فیستول باشد یا لیکن پلان باشد. بنابراین هیچ وقت بدون معاینه بالینی لازم ( و فقط بر اساس توضیحات تلفنی بیمار) نباید برای بیمار دارو تجویز کرد.

بیماری چند روز قبل مراجعه کرد که شکایت اصلیش آفت دهان بود و قبلا به بیش از 15 متخصص مختلف مراجعه کرد. دهانش را که معاینه کردم هیچ علائمی از آفت نداشت درحالیکه خودش معتقد بود که از شدت سوزش آفت  نمیتواند غذا بخورد حتی برای نفس کشیدن هم مشکل دارد. بیمار در مشهد نزد دکتر فرید حسینی آزمایش حساسیت و آلرژی داده که منفی بوده است. نزد متخصص روماتولوژی هم رفته است که سندرم بهجت رد شده است. به نظر شما  بیمار  از چه بیماریی رنج می برد و چه اقدامات تشخیصی و درمانی باید انجاد گیرد.

عکس فائزه سعیدی
در پاسخ به: آفت دهان
از فائزه سعیدی در Sunday، 16 March 2014، 11:32 PM

سلام آقای دکتر.

با توجه به نکاتی که در مورد ضایعات وزیکولوبولوز در این ترم یاد گرفته ایم، باید بدونیم که آیا این ضایعه اولسراتیو منفرد هست یا متعدد؟ راجعه؟ حاد یا مزمن؟ که با مشاهده ضایعه و هیستوری ضایعه میتوانیم بهش پی ببریم. بعد که این مشخص شد، با نکات تشخیص افتراقی،نمای بالینی،هیستوری، روش های آزمایشگاهی به تشخیص برسیم. حالا اگر واقعا اولسر باشه، چون نوشتید که نه از  افت خبری بوده، بهجت هم که ردشده، از طرفی درdifferential diagnose آفت، بهجت، hsvعود کننده و EM عود کننده قرار میگیره. علاوه بر این وقتی نوشته اید که به بیش از 15 متخصص مراجعه کرده، پس حتما  مدت طولانی است که بیمار با این ضایع درگیر است.(در حالی که RAS طی یک هفته بهبود پیدا میکند.)

سوالاتی که برای من در این مورد مطرح میشه، این هست :

توصیف ضایعه، محل ان، هیستوری ضایعه و علایم مربوط به آن، حضور یا عدم حضور علائم سیستمیک، وجود یا عدم وجود ضایعات جلدی و مخاطی دیگر.

میشه خواهش کنم چنتایی از موارد بالا رو برام بنویسید.ممنون.

عکس سیدمصطفی محمودی
از سیدمصطفی محمودی در Sunday، 6 April 2014، 11:33 AM

Bbimar ezhar midasht ke dar dehanash aft darad vali dar moayene chizi moshahede nagardid

عکس فائزه سعیدی
از فائزه سعیدی در Friday، 6 June 2014، 6:24 AM

وقتی ضایعه ای ندارد، اما احساس سوزش شدید دارد من فقط یاد zoster sine eruption میوفتم...