تالار گفتگوی انگل شناسی

درس کار آموزی

 
عکس دکتر عليرضا صالح آبادي
درس کار آموزی
از دکتر عليرضا صالح آبادي در Monday، 3 February 2014، 7:59 AM
 

با سلام به دانشجویان عزیز

لطفا تحقیق کنید که آیا سقط جنین مجدد در بیماری توکسو پلاسموز داریم یا خیر؟

عکس سميه اصغري
در پاسخ به: درس کار آموزی
از سميه اصغري در Sunday، 27 April 2014، 11:25 PM
 

در اغلب مردم جهان آلودگي به عامل توكسوپلاسموز ديده مي‌شود، ولي خوشبختانه در بیشتر موارد باعث ايجاد بيماري باليني نمي‌شود. عامل اين بيماري يك انگل تك‌ياخته به نام توكسوپلاسماگوندي است. تنها افراد خاصي در صورت آلودگي به اين انگل، در معرض بيماري شديد و حتي خطرناك قرار مي گيرند كه عبارتند از: •مبتلايان به توكسوپلاسموز مادر زادي •نوزاد و جنين •مبتلايان به نقص ايمني توكسوپلاسموز مادرزادي در نتيجۀ آلودگي در دوران بارداري ايجاد مي‌شود. متأسفانه این بیماری در بیشتر موارد به دليل بدون علامت بودن مادر تشخيص داده نمي‌شود، ولي درصورتي كه مادر قبل از بارداري به بيماري مبتلا شده باشد، خطر انتقال به جنين وجود ندارد و يا بسيار ناچيز است. توكسوپلاسموز اغلب در بين مبتلايان به نقص ايمني، مبتلايان به بدخيمي‌هاي خوني، گيرندگان پيوند مغز استخوان يا عضو و مبتلايان به ايدز ديده مي شود.

آلودگي ماداران طي سه ماهۀ اول بارداري به توكسوپلاسموز مادرزادي در 25%-10% نوزادان ‌آن‌ها منجر مي‌شود. در سه ماه دوم اين مقدار به 60%-30% مي‌رسد. درمان به موقع مادر ممكن است ميزان آلودگي جنين را به ميزانی قابل توجه كاهش دهد. تظاهرات باليني توكسوپلاسموز مادزادي متفاوت است. ممكن است هيچ‌گونه عارضه‌اي به جا نگذارد و يا عوارض خود را در زمان‌هاي متفاوتي پس از تولد نشان دهد. اغلب يافته‌ها و علائم غير اختصاصي‌اند و ممكن است كاملاً شبيه علائم دیگر عفونت‌هاي مادرزادي بهCMV، هرپس وسرخجه باشند. نشانه‌هاي بيماري عبارتند از: درگيري عمقي چشم (كوريورتينيت)، انحراف چشم، نابينایي، صرع، عقب‌ماندگي جسمي و ذهني، كم خوني، يرقان، تظاهرات پوستي، التهاب مغز(آنسفاليت)، كوچكي مغز و جمجمه، رسوب كلسيم درمغز و دیگر درگيري‌هاي مغز و اعصاب، بيماري‌هاي ريوي، اسهال و غيره ….

ایجاد سقط های مكرر به علت مقاومت ایمنی ناقص نسبت به حضور انگل در عضله رحم  ممکن است رخ دهد.

 

 

 

عکس مينا عرب
خانم‌های باردار از گربه دوری کنند
از مينا عرب در Tuesday، 29 April 2014، 1:27 PM
 

عفونت توکسوپلاسموزیس در کسانی که نقص ایمنی دارند مانند کسانی که دچار ویروس HIV یا انواع سرطان هستند و یا زنان باردار به‌دلیل اینکه سیستم دفاعی بدنشان ضعیف می‌شود ممکن است منجر به ایجاد عوارض شود.
توکسوپلاسموز
یکی از حیواناتی که به وفور در کشور دیده می‌شود و به راحتی در محیط زندگی ما رفت و آمد می‌کند، گربه است.
 این حیوان از مهم‌ترین منابع انتقال انگل به انسان است. به‌خصوص که گربه‌ها عادت دارند درون خاک مدفوع می‌‌کنند و تماس انسان با آن خاک آلوده، باعث انتقال انگل می‌شود و اگر سبزی نیز در آن خاک بروید، آلوده به تخم انگل است.
 گربه‌ آلوده به انگل روزانه تا 10 میلیون انگل دفع می‌کند. حدود یک‌سوم زنانی که طی بارداری به این انگل مبتلا می‌شوند، آن را به جنین خود منتقل می‌کنند.
 در واقع یکی از خطرناک‌ترین انگل‌ها که مادران باردار را تهدید می‌کند، انگلی به نام توکسوپلاسما است که باعث بروز یک بیماری به نام توکسوپلاسموز در انسان می شود.
 در میان عواملی که جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد، سن بارداری (چه موقع از دوران بارداری) از مهم‌ترین عوامل است.
 اگر خانمی به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری به این انگل مبتلا شود و انگل به جفت و جنین برسد، به‌شدت باعث معلولیت می‌شود و در جنین آسیب‌های جبران‌ناپذیری مانند آسیب‌های مغزی، چشمی و عقب‌ماندگی ذهنی بروز می‌کند.
به همین دلیل خانم‌های باردار باید به مراتب بیش از سایر افراد از عوامل آلوده‌کننده اجتناب کنند و سعی نمایند که با عوامل مشکوک به آلودگی در تماس نباشند.
 خانم‌های باردار نباید در دوران بارداری با حیوانات به‌خصوص گربه‌ها در تماس باشند و اگر در باغ یا باغچه‌ به استراحت و تفریح می‌پردازند از دست‌زدن به خاک خودداری کنند.
 در صورت علاقه‌مندی به باغبانی، حتما از دستکش باغبانی استفاده کنند و محصولات غذایی به خصوص میوه‌ها و سبزی‌ها را به صورت کامل و دقیق ضدعفونی كنند.
 میزان انتقال انگل از راه جفت به جنین در سه ماه سوم بارداری به بیشترین میزان خود (حدود 65 درصد) می‌رسد، اما این نوزادان اغلب در زمان تولد بی‌نشانه هستند.
 خانم‌ها باید قبل از بارداری، دوران بارداری و پس از تولد نوزاد خود، تمام موارد مشکوک به بیماری را از محیط زندگی خود دور کنند. این موارد مشکوک می‌تواند حیوان خانگی باشد که احتمال آلودگی او به بیماری وجود دارد.

 توکسوپلاسموزیس باعث نازایی و سقط جنین می شود
بیشترین آزمایشات صورت‌گرفته برای احتمال نازایی و سقط جنین با ریشه حیوانات خانگی، مربوط به گربه و بیماری توکسوپلاسموزیس است.
 درباره ارتباط توکسوپلاسموزیس با نازایی، تحقیقات متنوعی شده که برخی از آنها منجر به اثبات این ارتباط شده است.
 در این تحقیقات میزان آنتی‌بادی‌های بدن زنان باردار و زنان نازا که در معرض توکسوپلاسموزیس بودند بررسی شده است.
 محققان به این نتیجه رسیده‌اند که میزان آنتی‌بادی در زنانی که نازایی داشتند بالاتر بوده است. بنابراین ارتباطی را بین عفونت توکسوپلاسموزیس با نازایی به‌دست آورده‌اند.
 این بیماری می‌تواند روی تخمک‌گذاری یا هیپوتالاموس تاثیر‌ بگذارد و یا باعث آسیب اندومتر (دیواره داخلی رحم) شود، ولی در عین حال مقالاتی نیز این مسئله را رد کرده‌اند.
پیش‌از این، در مورد ارتباط عفونت توکسوپلاسموزیس با سقط جنین رابطه‌های معناداری کشف شده بود. این عفونت در خانم‌های باردار، فقط بر سقط‌هایی که یک‌بار رخ می‌دهند اثرگذار است.
 از آنجا که سطح ایمنی زنان باردار پایین است، اگر خانمی قبل از شروع بارداری دچار این بیماری شود، 5 ‌تا 15 درصد ممکن است در اوایل حاملگی دچار سقط جنین شود و یا ناهنجاری‌هایی مانند عقب‌ماندگی‌ها، نارسایی چشمی و... در نوزاد بروز کند.
 توصیه ها
توصیه می‌شود زنانی که باردار هستند نکات بهداشتی در مواجهه با حیوانات خانگی را رعایت نمایند و از دست‌زدن به آنها خودداری کنند.
 زن حامله علاوه بر این، با‌دست‌زدن به گوشت آلوده نیز می‌تواند چنین بیماری‌ای را بگیرد.
 احتمال ابتلا به عفونت توکسوپلاسموزیس از طریق مصرف گوشت‌های نیم‌پز نیز وجود دارد.
 از سوی دیگر گربه‌ای که گوشت خام حیوانات دیگر مثل پرنده و موش را مصرف می‌کند، می‌تواند این عفونت را منتقل کند.

عکس الهام ظهوري
در پاسخ به: خانم‌های باردار از گربه دوری کنند
از الهام ظهوري در Monday، 2 June 2014، 12:03 AM
 

 كيست هاي (مراحل نهفته) اين انگل در مدفوع گربه هاي آلوده وجود دارد و افرادي كه با گربه ها سروكار دارند ممكن است به اين بيماري مبتلا شوند. راه ديگر انتقال اين بيماري، مصرف گوشتهاي خام يا نيم پخته حيواناتي است كه غذاهايشان آلوده به كيستهايي از مدفوع گربه بوده است. اینبیماری شیوع بالایی در سطح جهان دارد و در اكثر افراد، اين عفونت باعث ايجاد هيچگونه علايمي نمی شود زيرا كيستها در حالت نهفته و غير فعال هستند ولی در افراد مبتلا به نوع مادرزادی عفونت و افراد دارای نقص سیستم ایمنی مشکلات جدی برای سلامتی در پی دارد و حتی می تواند کشنده باشد. در صورتيكه يك خانم حامله به اين عفونت دچار شود، ممكن است جنين او نيز آلوده شده و باعث بروز ناهنجاريهايي مثل نابينايي در كودك شود.

علايم اين بيماري كه يك تا سه هفته بعد از ابتلا به عفونت ايجاد مي شوند عبارتند از: بزرگ شدن غدد لنفاوي بدون درد (معمولاً در ناحيه گردن)، خستگي، تب و سردرد.
قلب، عضلات، پوست و چشم ها نيز ممكن است بر اثر اين عفونت آسيب ببينند و در افرادي كه دچار كاهش سطح ايمني هستند (مثل مبتلايان به ايدز) مغز نيز ممكن است دچار صدمه گردد. در چنين مواردي، علايم بيماري ممكن است سريعاً و يا اينكه در طي چند هفته بروز كند و شامل تب و سردرد، فلج يك دست و يك پا يا نيمي از بدن، از دست دادن قسمتي از بينايي، گيجي و خواب آلودگي مي باشد. با انجام آزمايش خون يا مشاهده ميكروسكوپي بافت مبتلا مي توان توكسوپلاسموز را تشخيص داد.  

 

 از این رو تشخیص صحیح و به موقع بیماری در این افراد و به دنبال آن دارو درمانی از عوارض بیماری کاسته و در نتیجه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر شناسایی ایمونوگلوبولین های اختصاصی توکسوپلاسما به دلیل حضور آن ها از 1-2 هفته پس از ابتلا تا آخر عمر در سرم فرد مبتلا توسط تکنیک های مختلف اولین گام برای تشخیص در فرد مشکوک به عفونت می باشد.

 

زنان بارداری که تا پیش از بارداری هرگز به این انگل آلوده نشده باشند در طول دوران بارداری در صورت ابتلا به این انگل می‌توانند بسته به سن جنین با خطرات سقط و یا بروز بیماری در جنینشان مواجه باشند و به همین دلیل این افراد بایداز خرد کردن گوشت و مرغ بدون استفاده از دستکش خوردن استیک یا کباب و همبرگر کم پخته، خوردن سبزیجات ضد عفونی نشده و تماس با مدفوع گربه‌ای که از نظر سرمی منفی(قبلا با انگل آلوده نشده‌اند) بوده و یا در حال دفع تخم انگل است پرهیز کند.

 به همین دلیل در بسیاری از کشورهای پیشرفته تمامی زنان پیش از بارداری و یا پس از اطلاع از بارداری مورد آزمایش سرمی توکسوپلاسموز قرار می گیرند، افرادی که از نظر سرمی مثبت هستند (یعنی قبلا با انگل آلوده شده اند) در طول بارداری با خطری مواجه نیستند ولی افرادی که از نظر سرمی منفی هستند (یعنی تاکنون به انگل توکسوپلاسما آلوده نشده‌اند) تحت آموزش‌های لازم برای جلوگیری از ابتلا به توکسوپلاسموز در دوران بارداری قرار می گیرند.

 

عکس مريم السادات علوي زاده
در پاسخ به: درس کار آموزی
از مريم السادات علوي زاده در Tuesday، 3 June 2014، 1:07 AM
 

توکسوپلاسموز (toxoplasmosis): نوعی عفونت شایع و معمولا بدون نشانه تك یاخته ای در انسان است. این بیماری گسترش جهانی دارد اما در مناطق گرمسیر بیشتر دیده می شود. عفونت مادر زادی در انسان ممكن است منجربه صدمات جدی مغزی شود. نام دیگر این بیماری توكسوپلاسموز مادرزادی (congenital toxoplamosis) و عامل بیماری توكسوپلاسما گوندیی (toxoplasma gondii) نوعی تك یاخته است . برای این بیماری هیچ نوع واکسنی وجود ندارد. این بیماری در ایران نیز وجود دارد.

.:: توکسوپلاسموز در انسان ::.

عفونتی معمول است اما ایجاد بیماری با نشانه های درمانگاهی نادر است.
در اكثر كشورها تا60 درصد بالغان با عفونت مواجه می شوند.

 عفونتهای مادر زادی :

الف) معمولا به صورت عفونت اولیه وجود دارد.
ب) سویه حاد عامل ان است.
پ) به نظر میرسد كه هرچه زمان ایجاد عفونت در هنگام حاملگی زودتر باشد بیماری شدیدتر است (به علت ضعیف بودن ایمنی در جنین)
ت) هر قسمتی از دستگاه اعصاب مركزی ممكن است در گیر شود اما شایع ترین نوع بیماری ضایعات شبكیه در یك یا هر دو چشم است.
ث) صدمه به مغز یا طناب نخاعی ممكن است سبب ایجاد صرع یا عقب افتادگی ذهنی یا آب اوردگی مغز شود
ج) ممكن است در نتیجه بازگرد عفونت تاخیری ( relapsing infection) رحمی ایجاد می شود.

ایجاد سقطهای مكرر:

به علت مقاومت ایمنی ناقص نسبت به حضور انگل در عضله رحم .

توکسوپلاسموز در گربه - گوسفند . خوک هم باعث سقط جنین و مرده زایی می شود