تالار گفتگوی علوم رفتاری

علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟

 
عکس دکتر سعيد محتشم
علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از دکتر سعيد محتشم در Sunday، 6 October 2013، 9:54 AM
 

به نظر شما علل خودکشی چیست؟

آیا فکر می کنید در گروه های اجتماعی خاصی شایع تر است ؟

برای پیشگیری از خودکشی چه راه کارهایی را پیشنهاد می کنید ؟

عکس سيدع‍ليرض‍ا ج‍وادي نيا
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از سيدع‍ليرض‍ا ج‍وادي نيا در Monday، 7 October 2013، 3:11 PM
 

علل خودکشی به چهار دسته عوامل اجتماعی و جمعیت شناختی، سلامت، فعالیت خودکشی و منابع حمایتی تقسیم بندی می گردند. در زمینه عوامل اجتماعی و جمعیت شناسی عواملی همچون سن (سن بیش از 45 سال)، جنسیت (جنس مذکر)، وضعیت تاهل (طلاق یا از دست دادن همسر)، اشتغال (بیکاری)، ارتباط بین فردی (متعارض) و زمینه خانوادگی (آشفته) مطرح می باشند. در زمینه سلامت عواملی همچون سلامت جسمی (وجود بیماری های مزمن و خودبیمارانگاری و مصرف مفرط مواد) سلامت روانی (افسردگی شدید، روان پریشی، اختلال شخصیت شدید و سومصرف مواد) مطرح می باشد.در بحث فعالیت خودکشی افکار خودکشی (شایع، عمیق و طولانی بودن) اقدام به خودکشی (تلاش های متعدد، برنامه ریزی، کم بودن احتمال نجات، تمایل غیرمبهم برای مردن) مطرح می باشد.در بحث منابع حمایتی شخصی (پیشرفت ناچیز در زندگی، بینش ضعیف، ضعف کنترل یا فقدان عاطفه) و منابع حمایتی اجتماعی (ضعف تفاهم، انزوای اجتماعی، بی توجهی خانوادگی) مطرح می باشد.

در خصوص گروه های اجتماعی خاص مطالعات نشان داده است که دوسوم موارد خودکشی در گروه مردان سفیدپوست، پروتوستات ها، دندان پزشکان، روان پزشکان، پزشکیان، کشاورزان رخ می دهد.

اغلب خودكشي ها را مي توان با اقدام‌هاي بجا و مناسب در مورد افراد در معرض بحران پيشگيري نمود. اگر فردي راكه قصد خودكشي دارد مي شناسيد لازم است اقدامات زير را انجام دهيد

1) خونسرد باشيد:دربيشتر موارد عجله‌اي دركار نيست .بنشينيد و واقعا به صحبتهاي فرد گوش فرا دهيد وضمن درك،حمايتهاي عاطفي خود را در مورد وي اعمال نمائيد.

2) بطور مستقيم راجع به خودكشي بحث نمائيد. بيشتر افراد راجع به مرگ و مردن احساسات مبهمي داشته و آماده دريافت هرنوع كمكي هستند . از صحبت يا سؤال مستقيم راجع به خودكشي ،ترس و وحشتي بخود راه ندهيد.

3) فرد را به استفاده از روش‌هاي حل مسئله واقدامات مثبت تشويق وترغيب نمائيد بخاطر داشته باشيد فردي كه در موقعيت بحران عاطفي قرار دارد نمي تواند منطقي ودقيق فكر كند. اورا از هر گونه اقدام جدي وتصميمات غير قابل برگشت درموقعيت بحران باز داريد وراجع به تغييرات مثبتي كه اميد به زندگي را در وي افزايش مي دهد بحث وگفتگو نمائيد.

4)از ديگر افراد كمك بگيريد.عليرغم اينكه شما قصد كمك را داريد،سعي نكنيد با ايفاي نقش مشاور تمام مسئوليت را خود برعهده بگيريد .درجستجوي افرادي كه بتوانند در زمينه‌هاي تخصصي به شما كمك كنند برآييد ،حتي اگر به قيمت از بين رفتن اعتماد او به شما شود.اجازه دهيد فرد مشكل دار بفهمد كه شما براي وي اهميت قائليد ونسبت به او چنان علاقمنديد كه قصد گرفتن كمك از ديگران جهت رفع مشكلات وي را داريد.

راه‌های پیشگیری از خودکشی

  • تشخیص اولیه و زودرس و کمک کردن به افراد در معرض خطر همراه با تعدیل عوامل اجتماعی مساعدت کننده.
  • شناسایی بیماران در معرض خطر زیاد. بسیاری از کسانی که دست به خودکشی می‌زنند مدت کمی قبل از اقدام به خودکشی با پزشک خود تماس می‌گیرند و تعدادی مبتلا به اختلال روانی یا اعتیاد به الکل می‌باشند.
  • حمایت از کسانی که در معرض خطر هستند.
  • از میان برداشتن راه های موجود برای خودکشی.
  • آموزش در مورد کسانی که در سنین نوجوانی به سر می‌برند، لازم است که آموزش‌هایی در مورد خطرات استفادهزیاد از دارو و راه‌های مناسب چگونگی مواجهه با مشکلات عاطفی ترتیب داد.
عکس ساناز جمالی
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از ساناز جمالی در Wednesday، 9 October 2013، 7:39 PM
 

علل خودکشی شامل: علل اجتماعی- اقتصادی- روانی- خانوادگی و فرهنگی می باشد

عواملی چون شکست های عاطفی، بیکاری،فقر اقتصادی،مشکلات خانوادگی،مشاغل سخت،بیماری های روانی،سو مصرف مواد، اختلالات شخصیت،ضعف عقاید مذهبی، سن و از هم پاشیدگی گروههای اجتماعی نمونه هایی از علل ذکر شده هستند.

این پدیده با افزایش سن بیشتر شده و درمشاغلی همچون پزشکان، پرستاران، پلیس شیوع بیشتری دارد.

در افراد مطلقه و مجرد بیشتر ازمتاهلین دیده می شود.

در مردان شایعتر از زنان است.

راههای پیشگیری: مشاوره، حمایت و روان درمانی فرد

اصلاح الگوهای ارتباط بین زن و مرد

ترویج فرهنگاحترام به حقوق انسانی

مقابله با آداب و رسوم غلط اجتماعی

آشنا کردن خانواده ها با نشانه ها و دگرگونی های رفتاری فرد قبل از اقدام به خودکشی

بررسی مشکلات و حمایت گروههای شغلی در معرض خطر

تقویت احساس هویت اجتماعی و حمایت جوانان از طریق آموزش

picture
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از مدیریت پرتال آموزش الکترونیکی در Wednesday، 9 October 2013، 8:06 PM
 
سلام. ضمن تشکر از خانم جمالی، تصور و نیز دانسته های من حاکی از آن است که شیوع خودکشی در خانم ها بیشتر است اما موارد خودکشی موفق در آقایان بیشتر است. می شود گفت آقایان مردانه خودکشی می کنند! و خانم ها احتمالا تظاهر به خوکشی! لطفا آقای دکتر محتشم بفرمایند درست نوشتم یا نه ؟
عکس ساناز جمالی
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از ساناز جمالی در Wednesday، 9 October 2013، 8:19 PM
 

با سلام و تشکر از استاد محترم جناب آقای دکتر زارع.حضور محترم شما عارض هستم که منظور بنده از بیشتر بودن شیوع خودکشی در مردان نسبت به زنان همان مرگ به علت خودکشی بود.در واقع میزان خودکشی موفق در آقایان بیشتر بوده اما میزان suicide attempt یا همان اقدام غیر موفق به خودکشی در زنان 4 برابر بیشتر از مردان است.

 

picture
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از مدیریت پرتال آموزش الکترونیکی در Wednesday، 9 October 2013، 8:41 PM
 
ممنونم از توضیحات تکمیلی شما.
عکس مهشید صداقت
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از مهشید صداقت در Wednesday، 9 October 2013، 9:31 PM
 

علل خودکشی: تعامل و ترکیبی از عوامل اجتماعی و فردی است. رشته ای از رویدادهای منفی پیش از اقدام به خودکشی رخ می دهند و موجب می شوند که شخص منابع حمایتی خویش را از دست داده (مثلا طلاق یا فقدان عزیزی در زندگی) و از نظر ارزیابی شناختی دچار محدودیت می شود و تمامی ابعاد یک موضوع را مدنظر قرار نمی دهد. شرایط را ناامیدکننده می داند و از مرگ به عنوان راهی برای خلاص استفاده می کند.

احساس خشم، افسردگی، فقدان و ضعف عزت نفس، وجود توهم و باورهای روانپریشانه مانند ابتلا به سایکوز همچون اسکیزوفرنی، اختلالات شخصیت مانند اختلال شخصیت مرزی، دلیریوم و دمانس، اختلالات اضطرابی، خیال پردازی ملحق شدن به شخص محبوب متوفی و بیکاری از علل خودکشی اند.

شیوع بیشتر در موقعیت های اجتماعی خاص: در پزشکان و پیراپزشکان، دانشمندان و نظامی ها شایعتر است.

روش های پیش گیری: آموزش عمومی، شناسایی و درمان اختلالات شخصیت و اختلالات روانی، ایجاد شغل، توجه بیشتر به افراد دارای سوءمصرف مواد و بیماری های جسمی، از بین بردن روش های دسترسی به خودکشی، به کاربردن روش های تقویت حل مسئله، افزایش عزت نفس.

عکس بهناز تاجی
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از بهناز تاجی در Thursday، 10 October 2013، 6:59 PM
 

پاسخ سوال اول:

-احساس طرد شدن،صدیمه دیدن یا بی ارزش بودن

-افسردگی زیرا فرد افسرده قادر به دیدن نکات مثبت زندگی نیست و به خود باورانده که هرگز احساس خوشبختی نخواهد کرد

-گاهی درواقع فرد قصد خودکشی ندارد اما این تنها راه ابراز احساسات فرد به دیگران است

-فرار از مشکلات زندگی فردی و اجتماعی

-با هدف تنبیه دیگران

پاسخ سوال دوم:

به نظر می رسد در گروه اهای اجتماعی-اقنصادی پایینتر شایعتر می باشد زیرا افزایش رفاه و آگاهی از آسیب های اجتماعی می کاهد.

پاسخ سوال سوم:

-تشخیص اولیه و زودرس و کمک به افراد در معرض خطر با تعدیل عوامل اجتماعی

-درمان افسردگی قبل از ختم شدن به خودکشی

-دور کردن اسلحه و داروها و سموم مرتبط با خودکشی

-حمایت عاطفی ازفرد

-ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای افراد پریشان خاطر ،معتاد به مشروبات الکلی و بیماران  مبتلا به افسردگی

عکس آرمان سابقی
در پاسخ به: علل خودکشی
از آرمان سابقی در Thursday، 10 October 2013، 10:11 PM
 

علل خود کشی 
درخصوص علل خودکشی دودیدگاه عمده وجود دارد.دیدگاه اول مسئولیت خود کشی را بردوش جامعه می گذارد .(مثل دورکهایم واستنگل )دیدگاه دوم که روانشناختی است بیشتر بیانگر مسئولیت وتصمیم گیری فردی است (مثل فروید )هرچند به نظر می رسد تعامل وترکیبی از عوامل اجتماعی وفردی بیشتر تعیین کننده موضوع باشد .با این حال ،رویکرد های مختلف تبیین های متفاوتی برای خودکشی ارائه می کنند. نظریه یادگیری وبه نوعی رفتارگرایی ،براهمیت اکتسابی بودن رفتارهای خودکشی تأکید دارد وموضوعاتی همانند انتقام، پیوستن به فرد مورد علاقه واز دست رفته ، وآرامش مطلق رابرای خودکشی تقویت کننده می دانند .از این منظر چون این رفتارها یاد گرفته شده اند ،بنابراین ، می توان با ایجاد شرایط یاد گیری آنها راتغییر داد. نظر پردازان شناختی خودکشی را نمونه ای از رفتار حل مسأله بیان می کنند .احتمالا"در طول سال رشته ای از رویدادهای منفی که درکنترل شخص نیستند ، پیش از اقدام به خود کشی ، رخ می دهند وموجب می شود که منابع حمایتی خویش را از دست داده (مثلا"طلاق یا فقدان عزیزی در زندگی ) وبه لحاظ ارزیابی شناختی دچار محدودیت واز دیدن تمامی ابعاد یک موضوع با دشواری مواجه می شود .از این دیدگاه ،خودکشی ممکن است ازارزیابی شناختی شخص از موقعیت به عنوان شرایطی نا امید کننده وازمرگ به عنوان راهی برای خلاص شدن از مشکلات ،نشأت بگیرد.چرا افراد خود را می کشند ؟ - انتقام وخشم - افسردگی - ناتوانی - فقدان وضعف عزت نفس - توهم و باورهای هذیانی روان پریشی - تصمیم گیری های به ظاهر منطقی ، مبتنی بردورنمای زندگی وشکست در آنها .درد فیزیکی ،عاطفی یا معنوی)
عوامل خطر آفرین خودکشی 
اکنون شیوه ای یاد یار به نام «تبسم جوانان »برای استفاده مشاوران / روان درمانگران در ارزیابی ابعاد خطر مراجعان خودکشی گرا ارائه وپیشنهاد می گردد. این «یاد یار »اکثر عوامل خطری را که در ادبیات خودکشی مشخص شده اند پوشش می دهد: ت به معنای تفکر غیر منطقی : تفکرمنطقی ، کنترل افکار واحساسات از مهارتهای اساسی در زندگی است .از ویژگی افراد خودکشی گرا به ویژه نوجوانان ، نداشتن مهارتهای مقابله ای مناسب ، بالاخص تفکر منطقی می باشد .ازاین رو ندیدن گزینه های مختلف ،عدم انعطاف پذیری ، تکانه ای عمل کردن از ویژگی هایی است که در بررسی افراد پر خطر ،اهمیت بسیار دارد .ب به معنای بیماری : بیماری جسمانی وروانی همبستگی قابل توجهی با خودکشی دارد ، سابقه طبی قبلی ومراجعه درمانی دامنه ای از 32 تا 80 درصد افراد خودکشی کننده در شش ماه قبل از انتحار به علت بیماری را نشان می دهد .س به معنای سن :در گذشته خطر خودکشی با بالا رفتن سن افزایش می یافت ولی در بررسی های جدید نشان می دهد خودکشی درمیان نوجوانان 15 تا 19 ساله به شدت رو به رشد است .همچنین در بزرگسالان به ویژه از دهه ششم زندگی به بعد افزایش بالایی دارد . م به معنای مصرف نا به جای مواد مخدر :مواد مخدر به ویژه الکل خطر خودکشی را به شدت افزایش می دهد .در هرحال ، استفاده نا به جا و سوء مصرف الکل ،به طور کلی مواد مخدر در افزایش خودکشی بسیار تأثیرگذارند .ج به معنای جنسیت : زنان سه برابر مردان اقدام به خودکشی می کنند اما کمتر از آنان می میرند .به عبارتی ،مردان ، خودکشی (چهارتا پنج برابر زنان) وزنان ،اقدام به خودکشی (چهار تا هشت برابر مردان ) بیشتری دارند .و به معنای وضعیت تأهل :میزان خودکشی در میان افراد متاهل نسبت به گروه مطلقه وبیوه بسیار پایین تر است .به طور کلی ، خودکشی درافرادی که مجرد ، جداشده وتنها هستند بیشتر می باشد .مطلقه وبیوه بودن 4 تا 5 برابر خطر خودکشی را افزایش می دهد .این امر ازسویی اهمیت تأهل واز سوی دیگر ، نقش فقدان حمایت اجتماعی در افزایش خطر خود خودکشی را نمایان می سازد .الف به معنای افسردگی : افسردگی توأم با نا امیدی از نشانه های جدی خطر خودکشی است .داده های تحقیقی بیانگر نتایج مختلفی است از جمله 10 تا 15 درصد افراد افسرده خودکشی می کنند .همچنین ، بیش از 60 درصد کسانی که به وسیله خودکشی مرده اند از افسردگی عمده در رنج بوده اند .ن به معنای نداشتن حمایت اجتماعی : از متغیر های اساسی سلامت روان وجود سیستم های حمایت اجتماعی مناسب است .الف به معنای اقدام قبلی :خودکشی درافرادی که اقدامهای قبلی داشته اند ، بسیار بالاست . ن به معنای نقشه سازمان یافته :هرچه نقشه فرد برای خودکشی دقیق تر وجزئیات بیشتری داشته باشد ،خطر آن بیشتر است .ازاین روبه نظرمی رسد کسانی که واقعا" قصد خودکشی دارند ،نقشه وطرح دقیق تری برای خوددارند .خودکشی افراد اغلب به گونه ای است که کارهای نیمه تمام را تکمیل ومرتب می کنند .همچنین ممکن است اشیاءباارزش خودراببخشند ، به قرارها ، بدهی ها یا وثیقه ومواردی از این قبیل رسیدگی نمایند . 

پاسخ سوال دوم:

با توجه به مطالعات انجام شده در این خصوص مشاهده شده که شیوع خودکشی در نیهلیست ها(پوچ گرایان) و اتئیست ها(خدا ناباوران) به دلیل نا امیدی از زندگی بیشتر است.هر چند که عواملی از قبیل سطح فرهنگ و سواد جامعه نیز در آن بی تاثیر نیست.

پاسخ سوال سوم:

خودکشی سومین عامل مرگ جوانان ایرانی است که به این مسأله وبحران توجه خاصی داشته باشیم ساماندهی امور ومطالبات جوانان به عنوان برنامه ای ملی ، تأمین اشتغال مولد ، ازدواج به موقع ، ارزشگذاری مناسب به پسران ودختران ومعرفی الگوهای مناسب ، احترام به حقوق فردی تمامی افراد جامعه ، آموزش مهارتهای زندگی ، برقراری امنیت شغلی مردان ، حرفه آموزی وتوانمندی های آنها و... از عواملی هستند که باید مورد توجه خانواده ها ومسئولان جامعه قرار گیرند .
محورهای عمومی مداخله 
- آموزش همگانی (عمومی ) 
- مسئولیت رسانه ها در ارائه گزارش 
- برنامه های مبتنی برمدرسه 
- شناسایی ودرمان افسردگی وسایر اختلالات روانی 
- توجه به افراد دارای سوء مصرف مواد (الکل ودارو) 
- توجه به افراد با رنج ناشی از بیماری جسمی 
- کاهش دسترسی به روشهای مهلک 
- افزایش دسترسی به خدمات بهداشت روان 
- بهبود ارزیابی اقدام به خودکشی 
- مداخله ثانویه 
- مداخله در بحران 
- خط مشی اشتغال وبیکاری 
- آموزش متخصصان سلامت 

عکس ف‍اطم‍ه‌ م‍ولايي
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از ف‍اطم‍ه‌ م‍ولايي در Friday، 11 October 2013، 2:34 PM
 

 

عوامل خطر

بیماری‌های ذهنی، اعتیاد و عوامل اجتماعی- اقتصادی، برخی از عوامل مرتبط با ریسک خودکشی هستند. با وجود عوامل بیرونی مانند حوادث ناگوار که خود محرک خودکشی اند نمی‌توان یک عامل را بطورمستقل برای ریسک خودکشی درنظرگرفت. موضوع خودکشی و اقدام به خودکشی در سالهای اخیر توجه زیادی را به خود معطوف کرده است

اقدام موفق به خودکشی در میان مردان ۲-۳ برابر زنان است، در حالی که اکثریت اقدام کنندگان به خود کشی‌های ناتمام را زنان تشکیل می‌دهند

مرد بودن ریسک فاکتور اقدام به خودکشی موفق و زن بودن ریسک فاکتور اقدام به خودکشی محسوب می‌شود. در تقریبا تمام کشورهای اروپایی اغلب کسانی که برای خودکشی تلاش کرده‌اند جوانان سن ۱۵ تا ۲۴ سال بوده‌اند

اجتماعی

به عنوان شکلی از سرپیچی یا اعتراض

در سالهای اخیر در ایرلند اعتصاب غذا تا مرگ، برای رسیدن به اهداف سیاسی استفاده شده است. در طی مشکل‌های ایرلند شمالی، گروه IRA برای رسیدن به هدف خود که طبقه بندی زندانیانش به عنوان زندانیان جنگی و نه تروریست بود، به اعتصاب غذا دست زد

خودکشی به عنوان یک راه فرار                                                              

در شرایطی که زندگی قابل تحمل نیست، عده‌ای خودکشی را بعنوان راهی برای فرار استفاده می‌کنند

دیگر دلایل                                                                                         

عوامل اجتماعی- اقتصادی مانند بیکاری، فقر، بی خانمانی و تبعیض می¬توانند آغازگر افکار خودکشی باشند. ممکن است فقر عامل مستقیم خودکشی نباشد، اما ریسک آن را افزایش می‌دهد، همانطور که ریسک اصلی افسردگی است. طرفداری از خودکشی یک عامل موثر در خودکشی ذکر شده است. هوش نیز عامل دیگری است. در ابتدا به عنوان توضیحی در روانشناسی تکاملی، حداقل هوش برای خودکشی کافی است، اما همبستگی مستقیم هوش و  خودکشی در مطالعات بسیاری مکررا تایید شده است. با این حال بعضی از دانشمندان به تاثیر هوش در خودکشی شک دارند. یک بررسی که روی زندانیان انجام شد نشان داد که خود کشی در زندانیانی که مرتکب جرایم خشن شده‌اند بسیار بیشتر است

بیماری‌های ذهنی                                                                                             

تقریبا در ۸۷٪ تا ۹۸٪ خودکشی‌ها، عامل اختلالات ذهنی نقش دارد. به طور جزئی تر، اختلالات روانی ۳۰٪، اعتیاد ۱۸٪، اسکیزوفرنی ۱۴٪ و اختلالات شخصیتی ۱۳٪ نقش دارند. افسردگی یک از شایعترین اختلالات روانی شناخته شده است که به طور فزاینده‌ای در جوامع گوناگون سراسر دنیا دیده می‌شود و اغلب یک عامل شتاب دهنده در خودکشی‌ها ست.

زیستی

ژنتیک اثر متغیر ۳۰ تا ۵۰ درصدی بر خودکشی دارد.  بیشتر این ارتباط به واسطه بیمارهای ذهنی ارثی است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اگر یکی از والدین خودکشی کند، احتمال اقدام به خودکشی در فرزندان افزایش می‌یابد.

سوء مصرف مواد

سوء مصرف مواد پس از اختلالات روانی، دومین عامل ریسک در خودکشی است. سوء مصرف مواد در هر دو صورت دائمی و حاد با خودکشی مرتبط است. این مربوط به اثرات تخدیری و بی قیدی بسیاری از مواد روان گردان است که وقتی با اندوه شخصی مانند عزا و سوگ همراه می‌شود،، ریسک خودکشی را بسیار افزایش می‌دهد. سوء مصرف الکل با برخی اختلالات ذهنی مرتبط است و میزان خودکشی در الکلی¬ها بسیار بالاست. سوء مصرف موادی مانندکوکایین همبستگی بالایی با خودکشی دارد. مصرف طولانی مدت بنزودیازپین تجویزی یا سوء مصرف دائمی آن به همان اندازه که با افسردگی مرتبط است با خودکشی ارتباط دارد. 

 سیگار

                                                   

مطالعات گوناگونی انجام شده‌اند تا نشان دهند که بین مصرف سیگار انگیزه خودکشی و اقدام به خودکشی ارتباط مستقیم وجود دارد. در بررسی که بر روی ۳۰۰۰۰۰ سرباز مرد آمریکایی صورت گرفت، ارتباط قطعی بین خودکشی و سیگار کشیدن مشاهده شد به طوری که میزان خودکشی آنهایی که بیشتر از یک بسته سیگار در روز مصرف می‌کردند دو برابر کسانی بود که هرگز سیگار مصرف نکرده بودند.

راه‌های پیشگیری از خودکشی

تشخیص اولیه و زودرس و کمک کردن به افراد در معرض خطر همراه با تعدیل عوامل اجتماعی مساعدت کننده

شناسایی بیماران در معرض خطر زیاد. بسیاری از کسانی که دست به خودکشی می‌زنند مدت کمی قبل از اقدام به خودکشی با پزشک خود تماس می‌گیرند و تعدادی مبتلا به اختلال روانی یا اعتیاد به الکل می‌باشند

حمایت از کسانی که در معرض خطر هستند

از میان برداشتن راه های موجود برای خودکشی

آموزش در مورد کسانی که در سنین نوجوانی به سر می‌برند، لازم است که آموزش‌هایی در مورد خطرات استفادهزیاد از دارو و راه‌های مناسب چگونگی مواجهه با مشکلات عاطفی ترتیب داد

بیمار را نباید تنها گذاشت،وسایل خطرناک از اتاق خارج شوند

درمان افسردگی

بستری کردن گولانی مدت بیمارانی که اقدام به جرح خویش میکنند

عکس طاهره برزو
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از طاهره برزو در Tuesday، 15 October 2013، 8:22 PM
 

-اختلافات زناشویی، عشق و تمایلات شدیدعاطفی و علل ناموسی .
-ناراحتی های روانی ، شکست در عشق و اختلالات روانی و شخصیتی .
-مشکلات ناشی از شکست های تحصیلی و استرس ها و فشارهای روانی و روحی ناشی از انها ( فشارهای عاطفی، فشارهای تحصیلی مانند کنکور ، نقایص جسمی و فیزیکی در نسل جوان ) و احساس پوچی و بی هدفیو افسردگی .
-فقر و تنگدستی ، بیکاری ، اخراج از کار و شرایط نامساعد اقتصادی .
-مسائل و معضلات زندگی شهری و وضعیت نا به سامان زندگی.
-از هم پاشیدگی گروه های اجتماعی مانند خانواده ، شغلی ، خویشاوندی، دوستی و ...
-اعتیاد به مواد مخدر ، الکل و داروهای توهم زا .
-ضعیف شدن اعتقادات مذهبی.
-عدم استقلال و اجبار در پیروی از مقررات سنتی.
-برملا شدن اسرار و حقایق خصوصی زندگی فرد.

عکس دکتر سعيد محتشم
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از دکتر سعيد محتشم در Wednesday، 16 October 2013، 12:00 PM
 

ازدانشجويان محترم كه پاسخ  دادهاند تشكر ميكنم

عکس وحيده‌ زم‍اني
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از وحيده‌ زم‍اني در Sunday، 10 November 2013، 6:44 PM
 

بر اساس مقاله ای با عنوان :

بررسی روش ها و علل خودکشی های منجر به فوت ارجاع شده به سازمان پزشکی سال 83

خودکشی کلمه ای است که هر روز بیشتر از دیروز می شنویم، گویا تنها آنانی که
دست به این عمل می زنند جرأت رویارویی با آن را دارند. خودکشی از شروع
تاریخ مکتوب روی داده و نگرش ها نسبت به آن بسته به زمان، فرهنگ و همچنین
انگیزه ها متغیر بوده است. افزایش روز افزون میزان خودکشی ما را بر آن داشت
تا به طور خلاصه به تعریفی از خودکشی و علل و عوامل آن بپردازیم. روش
بررسی: در این مطالعه 274 مورد جسدی که در شش ماهه اول 1383 مشکوک به
خودکشی بودند از سایر موارد جدا شده، طی تماس با اولیای متوفی، 260 مورد
خودکشی منجر به فوت تأیید و تفکیک شد. بعد از اثبات خودکشی به عنوان علت
مرگ، پرسشنامه های مربوطه تکمیل گردید. سرانجام داده های این مطالعه توسط
نرم افزارهای spss و Excel مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. یافته ها:
از بین 260 مورد خودکشی منجر به فوت، 180 مورد مذکر و 80 مورد مؤنث بودند.
شایع ترین سن اقدام به خودکشی در دهه سوم عمر و شایع ترین علت خودکشی در
مواردی که علت آن از طرف اولیا متوفی اعلام گردید، اختلالات روحی (در رأس
آن افسردگی) بود؛ در مراتب بعدی اختلافات خانوادگی و مشکلات اقتصادی قرار
داشتند. شایع ترین روش خودکشی نیز حلق آویزی بوده است. نتیجه گیری: با توجه
به یافته های این تحقیق و یافته های پژوهش های اجتماعی در زمینه خودکشی در
کشور ما، این نکته مشخص می شود که در شکل گیری خودکشی، عوامل بسیاری از
قبیل سن، جنس، وضعیت تأهل، سطح درآمد، سطح سواد و موارد نظایر آن تأثیرگذار
است. برای کاهش میزان خودکشی آن به تربیت و پرورش اجتماعی افراد بها داده و
خانواده ها و مربیان باید به طور دقیق و محبت آمیز رفتار کودکان و
نوجوانان را تحت نظر بگیرند. مراکز مشاوره باید توسعه یابند و در نهایت
مسؤولین امور اجتماعی باید در جهت نیازهای اجتماعی افراد هدایت گردند.
       

علل خودکشی

درباره‌ی علت خودکشی تحقیقات زیادی انجام شده و عوامل ارثی، خانوادگی، اجتماعی، روانی، روان نژندی و روان پریشی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. آن‌چه مسلم است عمل خودکشی را نمی‌توان تنها به یکی از این عوامل منتسب کرد، بلکه همیشه دسته‌ای از عوامل در تعامل با یکدیگر در کار بوده‌اند، برخی از محققان، خودکشی را یک سندرم6 دانسته‌اند، اما در عوامل سازنده و مکانیسم آن نظر و کشفیات جداگانه داشته‌اند. نزدیک به همه‌ محققین فراوانی گسیختگی خانوادگی، خانواده نداشتن، عدم تفاهم پدر و مادر، طرد شدن به‌وسیله‌ی مادر، فقدان پدر، عدم ارتباط پدر با فرزندان، ارزشمند و اطمینان بخش‌ نبودن پدر و ... را جزء عوامل قطعی خودکشی دانسته‌اند. «سوتر» (1959) خودکشی را چارچوب «سندرم کمبود اقتدار» می‌داند. این سندرم موجب کمی پیوستگی و ضعف اتصال شخصیت و سلوک7 فرد می‌شود. موقتی بودن روابط بین انسان‌ها موجب آن می‌شود که فرد خودکشی را، راه‌حلی آسان برای رفع مشکلات خود بداند. «هیم» (1969) سندرم خودکشی را حاصل بازی ظریف  و شکننده‌ی فرایند‌های همانندسازی و یکپارچه‌ کردن8 تعارض‌های کودکی دانسته است. افراد جوانی که خودکشی می‌کنند دچار حالات افسردگی، شیزوفرنی ساده تا بیماری روانی بوده‌اند. اکثر آن‌ها حالات غیر عادی خود را در حدی نشان می‌دهند که نمی‌توان آن‌ها را در طبقه‌ی خاصی از بیماری‌های روانی قرار داد. (خدیوی‌زند، 1374، صص 52-51) افراد افسرده تنها گروهی‌اند که بیش‌ از همه در معرض خودکشی قرار دارند. یعنی اگرچه خودکشی گاهی در غیاب افسردگی روی می‌دهد و اکثر افراد افسرده مرتکب خودکشی نمی‌شوند، اما افسردگی عامل مستعد کننده‌ی نیروی برای خودکشی است. برآورد شده است که هشتاد درصد بیماران خودکشی‌گرا به طور قابل ملاحظه‌ای افسرده‌اند. بیماران افسرده حداقل 25 برابر بیش‌تر از جمعیت‌های گواه دست به خودکشی می‌زنند. (روزنهان و سلیمگن، ترجمه‌ی سید محمدی، 1379، ص 92) خودکشی به طور کلی محصول و نتیجه‌‌ی درد روانی است و منبع اولیه این روان درد نیز نیازهای نابرآورده‌ی روان‌شناختی است. اساس رفتارهای انسان به طور بدیهی مبتنی بر نیازهای زیست‌شناختی اساسی و بنیادی است. مثل نیاز به اکسیژن، غذا، آب و درجه‌ی حرارت مناسب، اما پس از رفع این نیازها، نیاز انسان به کاهش تنش‌های درونی پیش می‌آید که آن هم از رهگذر ارضای نیازهای روان‌شناختی تحقق می‌یابد، از جمله: نیاز به پیشرفت، پیوند و رابطه، تسلط یافتن، سالم ماندن، خود مختاری، دوست داشته شدن، کمک، شناخت مسایل و بسیاری نیازهای دیگر به طور کلی، مابخش عمده‌ای از زندگی خود را برای رفع نیازهای روان‌شناختی خویش صرف می‌کنیم. وقتی فرد خودکشی می‌کند، در واقع می‌خواهد درد روانی خود را از بین ببرد؛ دردی که ناشی از ارضاء نشدن نیازهای حیاتی او است. (اشنایدمن، ترجمه‌ی فیروز بخت، 1378، ص 31) تعیین این که چه نوع جوانانی ممکن است به خودکشی مبادرت کنند، دشوار است؛ زیرا هر نوجوانی ممکن است این کار را انجام دهد با وجود این، افرادی که گوشه‌گیر بوده مزاحمتی برای دیگران ایجاد نمی‌کنند، بیش‌ از دیگران در معرض خطر اقدام بهخودکشی قرار دارند. این نوجوانان اغلب علاقه‌ دارند. مورد توجه قرار گیرند اما رفتار آن‌ها در خانه و مدرسه به گونه‌ای است که نمی‌تواند توجه کسی را جلب کند. گرچه تعیین کردن نشانه‌هایی که زنگ خطر مبادرت به خودکشی‌اند دشوار است، اما پاره‌ای از نشانه‌ها می‌توانند زنگ خطری جدی باشند.

 

بر اساس کتاب کاپلان و  سوداک :

عوامل خطر :

1 ) مرد بودن

2 ) افزایش سن

3 ) نزاد سفید پوست

4 ) مذهب 

5 ) مجرد بودن ، طلاق ، بیوه ، سابقه خودکشی در خانواده

6 ) وضعیت شغلی بالاتر

7 ) بیماری جسمی

8 ) بیماری روانی  تا 95%( 80 درصد افسردگی ، 10 درصد اسکیزوفرنی ، 5 درصد دمانس و دلیریوم ، )

 

عکس م‍ح‍س‍ن‌ ال‍هي
در پاسخ به: علل خودکشی و راه های پیشگیری از آن ؟
از م‍ح‍س‍ن‌ ال‍هي در Tuesday، 19 November 2013، 9:57 AM
 
خودکشي که ازعوارض مهم دنياي صنعتي عصرحاضراست بيشترمتأثر از نا به ساماني ها ،اختلال هاي رواني و نابرابري هاي اجتماعي است خودکشي در لغت نامه ي دهخدا به معناي " خود را به وسيله اي کشتن ، انتحار ، کار زياد کردن ، کوشش بسيار " آمده است8 ) اميل دورکيم دراثر معروف خود به نام خودکشي آن را پديده اي اجتماعي به شمار آورده و چنين تعريف مي کند : "خودکشي عبارت است ازهرنوع مرگي که نتيجه مستقيم يا غيرمستقيم کردار منفي يا مثبت خود قرباني است که مي بايست چنان نتيجه اي به بار آورد سازمان بهداشت جهاني اعلام کرده است، سالانه يک ميليون نفر در جهان قرباني خودکشي مي‌شوند، اما تراژدي خودکشي در جامعه ايراني غمناک تر از ساير جوامع است براساس آمار سالانه 370000نفر در ايالات متحده قرباني خودکشي مي شوند تعداد موارد اقدام به خودکشي در زنان بالاتر از مردان وتعداد موارد موفق خودکشي در مردان بالاتر است به عبارت ديگر مردان مردانه خودکشي مي کنند د در سال 88، سه‌هزار و 122 خودکشي و در سال 89، سه‌هزار و 649 خودکشي به ثبت رسيده است خودکشي در سال 89 نسبت به سال 88 افزايش 17درصدي داشته است، به قول «فرويد»، در خشم، آدم‌ها آرزو دارند کسي را بکشند يا به عامل ناکامي آسيب برسانند و اگر نتوانند خودشان را مي‌کشند بر اساس آخرين نتايج پژوهش هاي صورت گرفته نرخ اقدام به خودکشي در ايلام .، لرستان ، کرمانشاه ، گلستان و کهگيلويه و بويراحمد بالاترين ميزان خودکشي در استان هاي کشور را دارا بوده اند حلق آويزي و کاربرد سلاح گرم به عنوان روش خودکشي: حلق آويزي در استان‌ هاي آذربايجان شرقي، غربي، استان مرکزي و همدان بسيار شايع است و استفاده از سلاح گرم در اقدام به خودکشي بيشتر در استان آذربايجان غربي، کهگيلويه وبويراحمد و کردستان بسيار رايج است :دو پديده خودسوزي و سقوط از بلندي بعنوان دو شيوه خودکشي، خودسوزي در استان‌هاي خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان و ايلام بيش از ديگر استان‌ها رايج است و بيشترين فراواني مربوط به شيوه سقوط از بلندي نيز در استان تهران، اصفهان و سمنان گزارش شده است خودکشي يکي از عمده‌ترين علل قابل پيشگيري مرگ زودرس در افراد بوده و تحت تاثير عوامل خطرزاي زيست محيطي، فرهنگي و رواني – اجتماعي است هر سال در تاريخ دهم سپتامبر به مناسبت «روز جهاني پيشگيري از خودکشي» و به منظور افزايش اطلاع‌رساني در زمينه اقدامات پيشگيرانه ضروري با هدف کاهش نرخ قربانيان خودکشي در سراسر جهان مراسم ويژه‌اي در کشورهاي مختلف برگزار مي‌شود از جمله علل خودکشي براساس کاپلان مي توان به موارد ذيل اشاره کرد: 1جنس مردان خودکشي موفق بيشتري دارند 2سن :با افزايش سن بيشتر ميشود 3بيکاري 4تاهل ريسک بروز را کاهش مي دهد 5بيماري همزمان احتمال را افزايش مي دهد 6خودکشي در اختلالات خلقي و اسکيزوفرني شايع تراست 7اعتياد 8اختلالات شخصيت:مرزي ضد اجتماعي 9دليريوم دمانس 10اختلال اضطرابي 11شغل:پزشکان پرستاران دندانپزشکان پليس 12سابقه خانوادگي داشتن 13سابقه شخصي داشتن 14داشتن اسلحه 15و... .روش هاي پيش گيري: آموزش عمومي، شناسايي و درمان اختلالات شخصيت و اختلالات رواني، ايجاد شغل، توجه بيشتر به افراد داراي سوءمصرف مواد و بيماري هاي جسمي، از بين بردن روش هاي دسترسي به خودکشي، به کاربردن روش هاي تقويت حل مسئله، افزايش عزت نفس. ..